Mamy to! Misja IGNIS w naszej szkole zakończona sukcesem!
Uczniowie SP 137 właśnie zdobyli swoje pierwsze szlify inżynierskie w ramach projektu „Klucz do kosmosu”!
„Co robili podczas misji „Klucz do kosmosu” na warsztatach?
- Poznali technologię od podszewki – warsztaty rozpoczęli od analizy budowy płytki PCB w kształcie satelity oraz zrozumienia zasad działania obwodów elektrycznych: „klaskacza” (wskaźnika dźwięku) oraz klucza telegraficznego.
- Zostali inżynierami elektroniki – zgłębili wiedzę o komponentach (diodach LED, rezystorach, tranzystorach) i nauczyliśmy się bezpiecznego lutowania. Pod nadzorem nauczyciela i przy wsparciu asystentów z koła „Laboratorium Przyszłości” samodzielnie montowali elementy na płytkach.
- Wykorzystali druk 3D – przygotowali i wydrukowali z filamentu PLA specjalne nakładki na klucz telegraficzny (Base_edu_ISS oraz Button_edu_ISS).
- Nawiązali kosmiczną łączność – po weryfikacji poprawności połączeń opanowali alfabet Morse’a. Wykorzystali gotowy zestaw do praktycznych ćwiczeń, nadając obowiązkowy sygnał SOS oraz nazwę pierwszej polskiej misji na ISS – IGNIS.
Nasz „Klucz do kosmosu” to nie tylko gadżet – to dokładnie takie samo urządzenie, które zabrał na ISS polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie! To był niesamowity czas nauki przez zabawę i odkrywanie tajemnic sektora kosmicznego.”
Nauczyciel fizyki oraz asystenci z koła „Laboratorium Przyszłości”.
Projekt realizowany we współpracy z: Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Program edukacyjny – zostań kosmicznym inżynierem – klucz do kosmosu
#KluczDoKosmosu #MisjaIGNIS #POLSA #ESA #SP137 #LaboratoriumPrzyszlosci #Astronautyka #EdukacjaInżynieryjna #SławoszUznański
