Uczniowie klasy 7c uczestniczą w Ogólnopolskim Dniu Inżynierii Materiałowej
28 marca 2025 roku w 13 polskich miastach odbyło się wielkie święto Inżynierii Materiałowej. 15 uczelni wyższych i 6 instytutów badawczych przygotowało wykłady, pokazy i warsztaty ukazujące, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają materiały.
Uczniowie klasy 7c w ramach Dnia Inżynierii Materiałowej udali się na Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej, który znajduje się w nowoczesnym budynku - w Fabryce Inżynierów XXI w. Wydarzenie rozpoczęło się od wykładu inauguracyjnego dla uczniów szkół podstawowych: „O czym myśli materiał?”, który poprowadził prof. dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek. W trakcie wykładu odbyła się także próba pobicia rekordu Polski w rozwiązywaniu krzyżówki z zakresu inżynierii materiałowej Politechniki Łódzkiej.
W programie imprezy znalazło się szereg ciekawych pokazów podczas których uczniowie mieli okazję poznać nowoczesne technologie:
- Hart-Tech Sp. z o.o. zaprezentował świat obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej, a dzięki technologii VR uczestnicy mogli wirtualnie zwiedzić halę produkcyjną i zobaczyć procesy takie jak hartowanie, nawęglanie czy azotowanie stali,
- get3D pokazał, jak druk 3D rewolucjonizuje przemysł, prezentując najnowsze technologie addytywne, zastosowanie druku w sektorze naftowym i gazowym oraz innowacyjne drukarki 3D do metalu i polimerów.
Podczas warsztatów uczniowie odkryli tajemnice kropek kwantowych – niezwykłych nanomateriałów, które zmieniają świat technologii, od paneli fotowoltaicznych po nowoczesne ekrany telewizyjne. Obejrzeli prezentację implantów medycznych stosowanych w ortopedii, stomatologii, neurologii i kardiologii. W programie znalazły się również warsztaty z druku 3D i zajęcia związane z kruchością oraz sprężystością materiałów. Ponadto warsztaty:
- Czy z cukru można zrobić telewizor?
- Nowoczesna alchemia plazmowa – czy da się zrobić złoto z tytanu?
- Resustytacja na wesoło
Te zajęcia pokazały, że granice między chemią, fizyką i elektroniką są coraz bardziej płynne. Być może niektórzy uczniowie, którzy przybyli dzisiaj by odkrywać fascynujący świat inżynierii materiałowej będą w przyszłości chcieli to dzieło kontynuować już jako studenci Politechniki Łódzkiej.